Pozivamo Vas na otvorenje izložbe
ARHITEKT KLEMENT MICULINIĆ: POVODOM 100. GODIŠNJICE ROĐENJA
DRUŠTVO ARHITEKATA RIJEKA
29. 11. 2024. – 13. 12. 2024.
Otvorenje izložbe je u petak, 29. studenoga 2024. u 18 sati
Nakon otvorenja održat će se tribina ‘STAN, DANAS, SUTRA’ čiji su sudionici dr. sc. Lidija Butković Mićin, dr. sc. Srđan Škunca i ing. arh. Željko Mahulja, a moderatorica Gorana Stipeč Brlić.
Izložbu organizira Društvo arhitekata Rijeka, a temelji se na istraživanju dr. sc. Lidije Butković Mićin koja je autorica tekstova izložbenih plakata i popratne publikacije.
Ovom prigodnom izložbom obilježavamo 100. godišnjicu rođenja riječkog arhitekta Klementa Miculinića (1924.–2001.). Predstavljanjem izbora realiziranih projekata iz njegovog bogatog, ali još uvijek nedovoljno poznatog opusa, namjera je da se stručnoj i široj publici približi rad ovog angažiranog arhitekta i društvenog djelatnika, ali i stavi fokus na riječku graditeljsku baštinu iz socijalističkog razdoblja koja je premalo istražena i valorizirana. Kako je Klement Miculinić najveći trag u riječkom urbanom prostoru ostavio na polju društvene stanogradnje, izložba će biti i prilika za razgovor o temi gradskog stanovanja, kako u socijalizmu, tako i u današnjoj situaciji.
Klement Miculinić bio je važna figura u riječkoj arhitekturi nakon Drugog svjetskog rata, ističući se kao projektant i menadžer. Nakon završenog studija na Arhitektonskom odjelu Tehničkog fakulteta u Zagrebu 1952. godine, karijeru započinje u GP Rječina (1952.–1958.), nastavlja u Gradskom fondu za stambenu izgradnju (do 1962.), potom deset godina vodi projektni biro GP Jadran, da bi prijelazom u Stambeno poduzeće preuzeo rukovođenje tehničkog biroa koji sredinom 1970-ih godina prerasta u samostalni projektni biro Arhitekting. Na njegovom čelu Miculinić je do 1983. godine, kada preuzima funkciju direktora SOUR UPORI (Ujedinjene projektne organizacije Rijeka), potom RINEX-a (Rijeka inženjering export). Bio je uvjeren u društvenu odgovornost arhitekture, stoga je posebnu pažnju posvetio društvenoj stanogradnji, koja je bila od vitalnog značaja za razdoblje socijalizma. Kao dio rješenja promovirao je tipizaciju i standardizaciju stambene izgradnje, oslanjajući se na suvremene materijale i tehnologije. Istraživao je različite stambene tipologije, naglašavajući važnost kvalitete života u naseljima. 1950-ih godina realizirao je višestambene objekte na Sušaku, Pećinama i Ogranku, potom „tip Miculinić“ u naseljima Ogranak i Turnić, koji je postao široko zastupljen u Rijeci, ponovljen gotovo 60 puta. Najplodniji dio karijere obilježava projektiranje cjelovitih stambenih naselja sa suradnicima (Vojak, Donja i Gornja Vežica, dijelom Zapadni Zamet i Malonji), te stambeno-poslovnih kompleksa u Donjoj Vežici i Ulici Prvog maja. Njegov doprinos uključivao je i javne objekte, poput Upravne zgrade Carinarnice na Rivi Boduli (1971.–1973.) i Doma za djecu i omladinu u Čandekovoj ulici (1971.–1972.), a cijelu karijeru se bavio i dizajnom interijera, individualnim stanovanjem i turističkom izgradnjom.
Dizajn izložbe i kataloga:
David Hosta i Sonja Miculinić
Povijesne fotografije građevina:
Miljenko Smokvina
Suvremene fotografije:
Lidija Butković Mićin i Sonja Miculinić
Prezentacija arhitektonskih nacrta:
Lorena Radonjić, Dorian Radonjić i Ana Šček Prešer